Voľba predsedu Najvyššieho kontrolného úradu znova ukázala, že pre rivalitu a malichernosť parlamentnej opozície si môže Robert Fico a Smer robiť s opozíciou, čo len chce. S KDH si premiér už „poradil”. I keď nedávno, pri novelizácii ústavy, ešte spolupracovali, v súvislosti s kauzou Váhostavu bez mihnutia oka navrhoval odvolanie podpredsedu Jána Figeľa. Strane Most-Híd pred časom ponúkol post vládneho splnomocnenca pre národnostné menšiny, tí však zlyhali. Béla Bugár napriek tomu robí kampaň po Žitnom ostrove a okolí spolu s Robertom Kaliňákom, potvrdzujúc, že pre nich nie je prioritou zmena vlády, ale vládnutie so Smerom.

Pri voľbe šéfa NKÚ ponúkol Fico tento post opozícii, ale pomocou Pavla Freša, predsedu SDKÚ, posadil do kresla predsedu vlastného kandidáta.

Z toho všetkého vyplýva, že pre postoj súčasnej parlamentnej opozície je kľúčovou otázkou, kto bude po voľbách v roku 2016 koaličným partnerom Smer-u. Kandidátov je viacero!

Súčasná opozícia dokázala prelomiť vôľu Roberta Fica iba v jedinom prípade, a to vtedy, keď Igor Matovič a jeho strana OĽaNO v záujme záchrany postu podpredsedu parlamentu Jána Figeľa zjednotila celú opozíciu s tým, že v prípade odvolania Figeľa avizovala odvolanie aj svojej podpredsedníčky parlamentu, Eriku Jurinovú.

Ponaučenie pre opozíciu je, že ak je jednotná, Fico je nútený ustúpiť. Za uplynulých tri a pol roka sa to stalo iba raz. Je otázne, či ešte vôbec existuje v tomto štáte opozícia, a kto ju tvorí. Odpoveď na túto otázku dostaneme od nespokojných voličov v budúcoročných voľbách.

Strana maďarskej komunity sa pripravuje na parlamentné voľby tak, aby mohlo dôjsť k zmene vlády. O to nám ide.

József Berényi,
predseda SMK