Prípad vytvorenia futbalovej akadémie v Rimavskej Sobote za účinnej spolupráce Borsodsport Invest Kft v Miskolci prešiel do sfér bičovania národnostných vášní na základe storočných krívd, ale aj nepravdivých tvrdení. Rokovania medzi mestským zastupiteľstvom Rimavskej Soboty a maďarským investorom prebiehajú už dlhé mesiace, k záveru nedospeli ani na utorkovom (26. 06. 2018) zasadnutí zastupiteľstva, kde boli prítomní aj maďarskí potenciálni partneri.

Poslanec MZ a okresný predseda strany Smer-DS Ivan Hazucha vo svojom vystúpení poukázal na to, že založením akadémie hrozí asimilácia slovenských detí a ostro varoval pred maďarizáciou. „Obávam sa v budúcnosti ohľadom rovnocennosti a korektnosti vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskou republikou, pretože máme naozaj zlé skúsenosti v predchádzajúcom storočí“, zdôraznil. Dodal, že v 20. storočí sme boli 4-5-krát vojensky napadnutí od tejto krajiny. „Ale aj v tomto storočí vláda MR veľmi často spochybňuje našu štátnosť. Počujme to aj od premiéra MR, keď spomína partnerov V4, často sme obchádzaní. Slovenská republika nie je spomenutá. Je spomenutá Poľská republika a Česká republika, a my nie...“

Takéto výroky sú neprípustné. Viacerí poslanci sa pohoršovali nad tým, že v Európe 21. storočia sa niekto odvoláva na dávnominulé kritériá a dôvody. Zvlášť, keď v poslednom čase radi vyzdvihujem zlepšenie slovensko-maďarských vzťahov.

Strana maďarskej komunity hlboko odsudzuje takéto prejavy, ktoré v riešení investičných a športových otázkach, týkajúcich sa budúcnosti mládeže, sú neprijateľné. Dúfa, že športový klub sa čoskoro zrodí a bude slúžiť k uspokojeniu tak slovenskej, ako aj maďarskej strane. SMK zároveň vyzýva vládne strany, aby dbali na to, že ich vysoko postavení funkcionári sa budú zdržiavať takýchto šovinistických výrokov.

Video od 24:25

https://www.youtube.com/watch?v=kn1OxDu5mV8&feature=youtu.be

 

 

                                                                                                                                                                                                                                           Tlačový odbor SMK