ff1b

Na kandidačnej listine Strany maďarskej komunity (SMK) pre budúcoročné parlamentné voľby sa objavia aj mená štyroch občianskych aktivistov. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda strany József Berényi.

"V lete sme mali množstvo rokovaní a rozhovorov s možnými kandidátmi. Dnes by sme vám chceli predstaviť mená štyroch mladých ľudí, ktorí dokázali, že majú čo robiť v spoločenskom živote, ktorí dokázali, že majú dostatočné odhodlanie a silu, aby predstavili svoje predstavy," uviedol Berényi s tým, že týmto spôsobom chce byť SMK príťažlivejšia pre mladých ľudí.

Dôvodom, prečo sa občianski aktivisti rozhodli pričleniť k SMK, je podľa nich to, že súčasní politici nedokázali ponúknuť reálne a fungujúce riešenia na problémy mladých ľudí a lokálnych komunít. "So svojimi kolegami sme hrdí na výsledky, ktoré sme doteraz dosiahli, ako napríklad úspechy rôznych festivalov v službe regionálneho rozvoja alebo vybudovanie najväčšieho mládežníckeho podujatia maďarskej komunity na Slovensku," vysvetlil občiansky aktivista Pál Zachar. Vymenoval aj ich ďalšie aktivity, napríklad rozvoj maďarských mládežníckych organizácií a jazykoprávnych hnutí, protesty proti likvidácii malých škôl, protest na podporu Hedvigy Malinovej a proti pomerom v slovenskej justícii.

Spoločne s Pálom Zacharom budú na kandidačnej listine SMK vo voľbách do Národnej rady SR figurovať aj Zoltán Bóna, Ildikó Bauer a Örs Orosz. Do budúcnosti však nie je vylúčené, že pribudnú aj mená ďalších občianskych aktivistov.

"SMK dokáže, že je otvorenou stranou a dokážeme aj to, čo sme sľúbili, že chceme vytvoriť čo najširšiu, pestrú a heterogénnu kandidačnú listinu v budúcich parlamentných voľbách," uzavrel Berényi. (Tasr/teraz.sk)

[pe2-gallery album="http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/103442739634430274459/a…" ]