Szlovákia legnépszerűbb politikusa, aki egy héttel az idei parlamenti választások után bejelentette, hogy a MOST-HID kormányra lép a SMER, SNS és SIEŤ pártokkal, a kormányprogram elfogadása után elégedetten nyilatkozta, hogy pártja választási programjának 90 %-a bekerült e fontos anyagba. Elsősorban a kisiskolák megmentéséről, a vasúti kétnyelvűség kezeléséről, az R-7-es autópálya megépítéséről és egyéb dolgokról beszélt. Hogy a felvidéki magyarokat érintő problémák jelentős része kimaradt a kormányprogramból, arról az elnök úr nem tett említést. Alig telt el néhány hét, hónap a kormányalakítástól, s az ígéretes 90 %-os programbeemelés a ködösítés homályába vesző populista elszólásnak tűnik. Állítólag júniusban tárgyalja a parlament a kisiskolák megmentéséről szóló törvénymódosítást, ami önmagában jó hír, de mi lesz a többi iskolánkkal. Mi lesz az alacsony tanulói létszámmal működő teljes szervezettségű iskoláinkkal és a szebb időket is megélt középiskoláinkkal, főleg gimnáziumainkkal? A Most-Híd párt görcsös ragaszkodása közben a "kisiskolák" fogalomhoz, tudatosan, vagy tudatlanul megfeledkezett a többi rendkívül súlyos problémával küzdő iskolatípusról. Olyannyira, hogy Bugárék bólintottak arra a kormányprogramra, amelynek része fehéren feketén a teljes szervezettségű alapiskolák és középiskolák optimalizálásának (a számuk csökkentésének) tervezete. Érthetetlen számomra, hogyan lehetett megszavazni a kormányprogramnak ezt a részét, amikor köztudott, s bizonyára a hidasok is tudják, hogy több tucat a bezárás szélén álló alacsony tanulói létszámú teljes szervezetű iskolánk léte veszélyeztetett. Nem beszélve több gimnáziumról és szakközépiskoláról, amelyekkel kapcsolatban a megyei fenntartók ott, ahol nincs beleszólásunk a döntések meghozatalába, örömmámorban üdvözölték a kormányprogram fenti célkitűzését, megkezdve az előkészületeket ezen középiskoláink bezárásához. Köztudott, hogy a végzetes törvénymódosítás után középiskolai osztály legalább 17 tanulóval nyitható csak. A tavaly júniusi módosítás ezt a számot nem változtatta, igaz némi kivétel alkalmazható, de középiskoláink többségén ez nem segít. Csak megemlítem, hogy az oly sokszor szidott átkosban is érvényben volt egy minisztériumi rendelet, miszerint a nemzetiségileg vegyesen lakott területen középiskolai osztály nyitásához 12 tanuló elég volt. Azóta pedig a demográfiai mutatók lassan a felére csökkennek. Csak remélni merem, hogy a kormányprogram feljebb idézett részét a Most-Híd ignorálni fogja, és azzal szemben mindent megtesz valamennyi iskolánk megmentéséért, beleértve az ide vonatkozó jogszabály komplex módosítását is. Van erre egy elegánsabb megoldás is, hisz Bugárék választási programjának része volt az oktatási önrendelkezés megvalósítása is. Igaz olcsón adták bőrüket, s ez már nem fért bele a 90%-ba. Pedig számunkra ez lenne az igazi megoldás. Fontos a szlovák nyelvoktatás módszerének megváltoztatása, de hatékonyságát azzal lehetett volna növelni, ha a szlovák óráknál az osztályt kötelezően kisebb csoportokra lehetne osztani. Ez jelenleg pénz kérdése. Sajnos a 9 ≠ 5, azaz a magyar nyelv alsó tagozatos óradotációjának problémáját sem kezeli a kormányprogram, pedig ez a legfontosabb nemzetiség specifikus problémák egyike.

A minap tudomást szereztem arról, hogy ellenőrök szólították fel egyik magyar többségű településünk polgármesterét, hogy távolítsa el a község vasútállomásán lévő magyar helységnév táblát, mert ha nem teszi komoly büntetést rónak ki a falura. Ha figyelmesen olvassuk a Most-Híd által is jóváhagyott kormányprogramot, akkor éppen az ő kezdeményezésükre került bele a vasúti kétnyelvűség kezelése, megoldása. Figyelembe véve hogy a közlekedési tárcánál Bugáréknak államtitkáruk van, felháborító az ilyen megfélemlítés és zsarolás ténye, amelyről tudomást szereztem. Elvárjuk a Most-Híd parlamenti képviselőitől és kormánytagjaitól, hogy munkájukat ne a vizet prédikálunk és bort iszunk elv alapján végezzék (lásd kettős állampolgárság ügye), hanem ígéreteikhez híven tegyenek meg mindent jogállásunk javításáért, köztük a vasúti kétnyelvűség megoldásáért is.

E gondolatokat nem a MOST-HÍD bosszantása és kritizálása miatt, hanem a felvidéki magyarság oktatásának és iskolahálózatának megtartása és fejlesztése, valamint nemzeti közösségünk jogállásának jobbító szándékaként vetettem papírra.

 

Szigeti László, az MKP OT elnöke