A SME napilap kérdésekkel fordult ma az MKP elnökéhez. Tájékoztatásképpen küldjük a kérdéseket és a válaszokat is.

1. Ako hodnotíte, že Škóti v referende hlasovali proti odtrhnutiu sa od Veľkej Británie?

Je to dobrý signál v tom zmysle, že autonómia, ktorú Škótsko plne využíva, neznamená automatické odtrhnutie od štátu.

2. Napriek tomu, že Škótsko zostalo vo Veľkej Británii Londýn mu za to sľúbil ústupky v oblasti daní, míňania a sociálneho štátu. Je posilnenie samosprávnych prvkov cez referendum v Škótsku inšpiráciou aj pre SMK? Ak áno, aké konkrétne posilnenie právomocí by si SMK vedela predstaviť?

Nám ide predovšetkým o právne, inštitucionálne a finančné garancie k tomu, aby sme mohli zachovať menšinovú identitu, pretože na južnom Slovensku prebieha masívna asimilácia: teraz je o 110 tisíc občanov maďarskej národnosti menej, ako pred dvadsiatimi rokmi.

3. SMK má už prakticky pripravený koncept autonómie. Bude ho pod vplyvom škótskeho referenda nejako aktualizovať? Ak áno, aké konkrétne zmeny by ste mohli do konceptu autonómie zahrnúť?

Otázka je nepresná. Strana maďarskej komunity pripravuje koncept zachovania menšinovej identity na Slovensku, ktorý obsahuje aj prvky samosprávy. Tento koncept plne rešpektuje územnú celistvosť Slovenska a vychádza z možností, ktoré sú dané Ústavou SR. Slovensko nie je Veľká Británia, a južné Slovensko nie je Škótsko. My musíme vychádzať len z daných možností tu, na Slovensku. Ale 110 tisícový úbytok maďarskej národnosti na Slovensku nás zaväzuje k tomu, aby sme dali odpovede na súčasné asimilačné trendy.

4. Plán autonómie ste pôvodne mali predstaviť na letnom tábore Via Nova? Stalo sa tak, ak nie, kedy ho predstavíte?

Opakujem: SMK pripravuje koncept zachovania menšinovej identity na Slovensku rešpektovaním územnej celistvosti. Zatiaľ sme ho nepredstavili. Aj z toho dôvodu, že sú na Slovensku také médiá, ktoré chcú zvýšiť svoju čitateľnosť strašením touto témou. O predstavení konceptu budeme médiá aktuálne informovať.

5. Čo hovoríte na názor Józsefa Nagya (Most), že vyjadrenia SMK o územnej autonómii sú len populistické reči a bojíte sa nakresliť mapu územia, na ktorom by platila autonómia?

Na neustále nezmyselné provokácie Józsefa Nagya necítim potrebu reagovať.